Історія створення, розвитку і життя

КНП ЛОР “ЛЬВІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПСИХОНЕВРОЛОГІЧНИЙ ДИСПАНСЕР”

 

Історія Львівського обласного клінічного психоневрологічного диспансеру має багаторічну історію і багаті традиції. Знаменною подією сьогоднішнього дня є те, що ми йдемо до історичної позначки життя диспансеру – 70 років з дня його заснування.

Психоневрологічний диспансер згідно наказу Львівського міськздороввідділу № 327 від 28.04.1953 р. був створений на базі існуючого шкір-венерологічного диспансеру Ленінського району м. Львова та відкритий 1 жовтня 1953 року.  Стаціонар складався з 10 ліжкомісць і поліклінічного відділення за адресою вул. Галана,8 (вул. Б.Лепкого,8). Поліклінічне відділення обслуговувало 3-5 тис. хворих, а в 1974 р. 16, 5 тис. хворих. Медичне обслуговування населення міста проводилося у всіх районах Львова. Головним лікарем диспансеру був Тонкопій Семен Філіппович. При поліклінічному  відділенні по вул.Галана,8 функціонувала водолікарня на 170 процедур в день. До складу диспансеру входило два стаціонари: один цілодобовий на 50 ліжкомісць, а інший денний  -  по вул. Матюшенка, 15а (вул. Коциловського, 15а). Також існував наркологічний кабінет, дитячий психіатричний, логопедичні кабінети, процедурний кабінет, фізкабінет. Другим головним лікарем був Болотов Георгій Федорович. Наступним етапом розвитку диспансеру було перехід поліклінічного відділення із адреси вул. Галана,8 в приміщення за адресою по вул. Матюшенка, 30 (вул. Коциловського,30) і відкриття другого стаціонарного  цілодобового відділення за адресою вул. Брюсова, 2 (вул. О.Басараб, 2). Структура диспансеру почала складатися з поліклінічного відділення за адресою вул. Матюшенко, 30, денного стаціонару вул. Матюшенко, 30, стаціонарного цілодобового відділення №1 по вул. Матюшенко, 15а, стаціонарного цілодобового відділення №2 по вул. О.Басараб, 2 і трудових майстерень по вул. Переяславська, 16. На той час диспансер очолив третій головний лікар Дацишин Борис Якович. Криза кінця 80-х років не завадила розвитку диспансеру. Поліклінічна допомога надавалась усім мешканцям м. Львова, стаціонарна допомога для Львівської області.

 В травні 1987 року четвертим головним лікарем психоневрологічного диспансеру таємним голосуванням  на зборах трудового колективу був обраний Старицький Степан Іванович. За його керівництва у 1988 році рішенням міської ради на баланс диспансеру був переданий  будинок по вул. Коциловського, 32, проведена його реконструкція та надбудова третього поверху. В 1993 році в стаціонарі № 1 по вул. Коциловського, 15а, побудовано харчоблок та їдальню для пацієнтів.

В 1999-2000 роках проведена реконструкція стаціонару № 2, по вул. Ольги Басараб, з надбудовою мансарди.

Для працівників психоневрологічного диспансеру побудовано житловий будинок на 15 квартир по вулиці Переяславська, 16.

В 2000 році за керівництва Старицького Степана Івановича Львівський міський психоневрологічний диспансер отримав відзнаку "Краща лікувальна установа" - за високий рівень медичного обслуговування львів’ян у номінації "Шануймо кращих".

В 2001 році в диспансері була створена власна бухгалтерія, яка до цього часу була спільною для трьох установ і знаходилась на вул. Пасічній.

В 1995 році на базі психоневрологічного диспансеру була створена перша у Львові анонімна служба підтримки "Телефон довіри", де протягом 30 років цілодобово чергували та надавали медико-психологічну допомогу лікарі-психіатри, психологи, сексопатолог.

З 30 грудня 2008 року Львівський міський психоневрологічний диспансер змінив назву на Комунальний заклад Львівської обласної ради “Львівський обласний клінічний психоневрологічний диспансер”. Очолив установу у 2005 році Яєчник Володимир Володимирович.

У 2004 – 2006 роках  в психоневрологічному диспансері,  за підтримки міського Голови, депутатського корпусу Львівської обласної ради, Міністерства охорони здоров’я України, у співпраці з Європейською комісією та Львівським національним медичним   університетом імені Данила Галицького реалізовано проект «Інтеграція психотерапевтичної моделі у систему охорони здоров’я».

На сьогоднішній день, на підставі рішення  Львівської обласної ради № 976 від 24.12.2019 року заклад було перетворено на комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради “Львівський обласний клінічний психоневрологічний диспансер”.

На даний час виконує обов’язки директора Торопова Тереза Борисівна.

На сьогоднішній день в структуру диспансеру входять: поліклінічне відділення, денний стаціонар та два цілодобових стаціонари.

Поліклінічне відділення розташоване за адресою вул. Коциловського, 30 та розраховано на 120 відвідувань в день.

Завдання поліклінічного відділення є:

  • активна профілактика психічних розладів серед населення м. Львова та області;
  • надання амбулаторної психіатричної допомоги за територіальним розподілом;
  • консультування осіб з розладами психіки та поведінки за скеруванням органів соціального захисту та правоохоронних органів;
  • виконання судових рішень щодо мешканців м. Львова про застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді амбулаторної примусової психіатричної допомоги.

Психіатричні огляди дільничними психіатрами здійснюються в закріплених за ними кабінетах відділення та згідно з графіком роботи.

В поліклінічному відділенні медичну допомогу надають: лікарі-психіатри, психологи, лікар-психотерапевт, сексопатолог, функціонує ЕЕГ, епілептолог.

На базі поліклінічного відділення  працює кабінет по проведенню обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів (передбачених постановою КМУ від 27 вересня 2000 р. № 1465), який проводить обов'язковий психіатричний огляд з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я.

Періодичність проведення цих психіатричних оглядів визначається переліком медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих.

Психіатричний огляд проводиться лікарем-психіатром тільки мешканцям м. Львова з відповідною реєстрацією. Особи з місцем реєстрації за межами м. Львова мають надати довідку про не звернення до психіатра по місцю реєстрації.

Завідувач кабінету Моряк Ігор Федорович.

Завідувач поліклінічного відділення Шипка Олена Володимирівна.

Денний стаціонар працює за принципом часткової госпіталізації, що дозволяє хворим не тільки приймати лікування стаціонару, перебувати в звичних для них умовах життя, що позитивно позначається на результатах.

Денний стаціонар знаходиться за адресою вул. Коциловського, 32, розрахований на 100 пацієнтів. Для короткотермінового перебування хворого, при потребі у ліжку передбачено 10 ліжок. Працюючим особам, які знаходяться на лікуванні у денному стаціонарі видаються листки непрацездатності. Відбір пацієнтів проводиться лікарем-психіатром і скеровується ЛКК.

Психофармакологія проводиться в комплексі із психотерапією та психосоціальними заходами. Допомогу надають лікарі-психіатри, психологи, психотерапевти. Завідувач відділенням Чаплоуцька Віра Зіновіївна.

 На базі поліклінічного відділення  денного стаціонару у 2008 році був створений «Центр соціальної адаптації та реабілітації для осіб з ментальними порушеннями» під керівництвом Павільчук Лариси Вікторівни.

 На даний час реабілітаційна програма охоплює пацієнтів, яких скеровують дільничні лікарі-психіатри та пацієнтів, які проходять курс лікування у денному стаціонарі. Використовується комплекс психосоціальних впливів, індивідуальний підхід до можливостей пацієнта, мультимодальна система допомоги.

 Постійно діють: комп’ютерні курси, музичні заняття, літературна гостинна, заняття арт-терапією по розробленій програмі, системна сімейна психотерапія, психосоціальні тренінги, групова терапія для родичів та близького оточення.

Періодично проводиться аукціон робіт учасників реабілітаційної програми, мистецько-освітні заходи.

Відповідальна за реабілітаційну програму Павич Світлана Вікторівна.

Стаціонарне відділення № 1 знаходиться за адресою  вул. Коциловського, 15 а та функціонує 67 ліжок. Відділення надає висококваліфіковану психіатричну, психотерапевтичну, психологічну та логопедичну допомогу мешканцям м. Львова, Львівської області та інших областей України. щотижня у відділенні відбуваються клінічні розбори куди залучені працівники кафедри ЛПМУ ім. Д. Галицького та УКУ. Стаціонар є базою практики студентів-психологів УКУ. В відділенні на постійній основі діють:

  • велика психотерапевтична група, яка дає можливість спостерігати динаміку кожного окремого пацієнта та відділення в цілому;
  • психодраматична група;
  • музикотерапія;
  • малі психотерапевтичні групи. 

Завідувач стаціонарним відділенням № 1 Горинюк Іванна Євгенівна.

Стаціонарне відділення № 2 знаходиться за адресою  вул. О.Басараб, 2 і розраховане на 58 ліжок. Стаціонарне відділення спеціалізується на мультимодальному підході, який включає в себе психіатричні, психотерапевтичні та реабілітаційні заходи, які базовані на сучасних медичних псих протоколах. Кожним пацієнтом займається вся команда, яка складається з психіатра, психолога, психотерапевта, середнього і молодшого персоналу. Психотерапевтична практика постійно супервізується на стафах стаціонару, також робота стаціонару супроводжується кафедрою психіатрії та психотерапії ФПДО ЛНМУ ім. Д. Галицького, що включає в себе клінічні та психодинамічні розбори. Психотерапевтична допомога складається з індивідуальної та групової психотерапії, арттерапії, музикотерапії, екзистенціальної терапії.

Завідувач стаціонарним відділенням № 2 Самсонова Людмила Олексіївна.

Клініко-діагностична лабораторія (КДЛ) 4 ступеня акредитації є структурним підрозділом диспансеру, що знаходиться за адресою вул. Коциловського, 32. Лабораторія оснащена сучасним обладнанням. Займає просторе приміщення, в якому розміщені: загально-клінічний, гематологічний та біохімічний відділи.  Лабораторія систематично приймає участь у плановому міжлабораторному контролі якості лабораторних досліджень в розділах клінічної лабораторної діагностики «Клінічна біохімія і гематологія» за підсумками яких входить до числа лабораторій з відмінними результатами.

Завідувач КДЛ Білянська Наталія Орестівна.

Для організації правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, у КНП ЛОР "Львівський обласний клінічний психоневрологічний диспансер" створено юридичну службу, функції якої виконує юрисконсульт відповідної категорії.

Юридична служба КНП ЛОР "Львівський обласний клінічний психоневрологічний диспансер" надає консультативну правову допомогу працівникам та пацієнтам, які потребують соціального захисту.